Nvidia şimdi de otomobillere güç verecek, yeni bir çağın başlangıcı

BYD, XPeng ve GAC’ın Hyper modelleriyle birlikte, bu teknoloji sayesinde araçların zekası ve bağlantı kabiliyetleri önemli ölçüde artırılıyor. Yapay zeka temelli bu sistem, sürüş güvenliğinden eğlenceye kadar birçok alanda kullanıcılara benzersiz bir deneyim sunmayı vaat ediyor. Otomobil dünyasında Nvidia’nın bu adımı, geleceğin nasıl şekilleneceğine dair heyecan verici ipuçları veriyor.

Nvidia, bugün yaptığı açıklama ile Drive Thor isimli merkezi araç bilgisayarının BYD, XPeng ve GAC’ın Hyper markası tarafından benimsendiğini duyurdu. Li Auto ve Zeekr gibi daha önce bu teknolojiyi gelecek modellerinde kullanacaklarını açıklayan markalara bu yeni katılımlar ekleniyor. Nvidia‘ya göre Drive Thor, “araç içi hesaplama platformu olarak, generatif AI uygulamaları için tasarlanmış” bir sistem olup, “güvenli ve emniyetli yüksek otomatik ve otonom sürüş kabiliyetlerini merkezi bir platform üzerinden sunabiliyor”. Drive Orin’in halefi olan Drive Thor, “transformer, LLM ve generatif AI iş yükleri için tasarlanmış” yeni Nvidia Blackwell mimarisini entegre edecek.

Nvidia şimdi de otomobillere güç verecek, yeni bir çağın başlangıcı

Nvidia‘nın otomotivden sorumlu başkan yardımcısı Xinzhou Wu, “Hızlandırılmış hesaplama, generatif AI dahil olmak üzere dönüştürücü yeniliklere öncülük etti. Bu yenilikler, otonomi ve genel olarak küresel taşımacılık endüstrisini yeniden tanımlıyor. Drive Orin, bugünün akıllı filoları için tercih edilen AI araç bilgisayarı olmaya devam ediyor, ancak şimdi mobilite liderleri, Nvidia Drive Thor’u gelecek nesil, AI destekli araç yol haritalarına dahil etmeye başlıyor” dedi. BYD, gelecek nesil elektrikli araçlarını Drive Thor üzerine inşa edecek ve “bulut tabanlı AI geliştirme ve eğitim teknolojileri için Nvidia’nın AI altyapısını” kullanmayı planlıyor. GAC’ın Hyper markası, 2025’te üretimine başlanacak modellerde Thor’u kullanacak ve bu modellerin seviye 4 otonom sürüş yeteneklerine sahip olacağı iddia ediliyor. Şu anda Hyper GT, Nvidia’nın Drive Orin’ini kullanıyor.

XPeng, Drive Thor’u gelecek nesil elektrikli araçlarının “AI beyni” olarak kullanacak. Thor, XPeng’in XNGP “AI destekli sürüş sistemi”ni güçlendirecek, otonom sürüş ve park yetenekleri sağlayacak ve “sürücü ile yolcu izleme” işlevlerini de yerine getirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x