Dolar ve Altın Sahipleri Bunu Beklemiyordu: Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk Yaşandı

Ekonomi modelinde yaşanan değişiklik ve ‘rasyonel politikalara dönüş’ sürecinin devamıyla birlikte günden güne sıkılaşan para piyasaları, yatırım alışkanlıklarını tamamen dönüştürmüş durumda.

KAPALIÇARŞI’DA DOLAR BOLLUĞU

31 Mart öncesinde döviz ve altın talebine yetişemeyen piyasalar, şimdi ise Türk lirasına olan talep karşısında çaresiz duruma düştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son 22 günde 35 milyar dolara yakın alım yapmış olması ve Türkiye’nin net döviz pozisyonunda 2020 yılından beri en iyi konuma ulaşması, yabancı ve yerli yatırımcıyı TL’ye yöneltmiş durumda.

Dolar tarafında yeni taleplerin aksine, mevcut döviz tevdiat hesaplarından ciddi çıkışlar görülürken, yıllık bazda bileşik yüzde 70’e varan TL mevduat faizlerinden yararlanmak isteyen yatırımcılar varlıklarını TL’ye dönüştürüyor.

TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK YAŞANDI

Bu durum, piyasada yeni bir döviz bolluğuna neden olurken, Kapalıçarşı’da geçtiğimiz günlerde yaşananlar Türkiye tarihinde bir ilkin görülmesine neden oldu. Piyasaların kalbinin attığı yer olarak bilinen tarihi çarşıda dolar kuru, tarihte ilk kez Merkez Bankası’nın belirlediği gösterge kurun altına düştü.

Bu durum, vatandaşların dövizden kaçtığına işaret ederken, son bir ayda dolar/TL tarafında yaşanan aşağı yönlü hareketlerin bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Dolar kurundaki artışın kesilmesi, altın sahiplerini de yalnızca ons fiyatlarına endeksli hale getirmiş durumda. Ons tarafında yaşanan düşüşler ya da yükselişler dolardan destek almadığı için gram altın ve çeyrek altın fiyatlarına ise oldukça sınırlı bir etki yapmakta.

İçerisinde bulunduğumuz haftada Kapalıçarşı’daki dolar kuru, yıllar sonra ilk kez Merkez Bankası’nın gösterge kurundan düşük seviyeden alıcı buldu. Piyasa kurunun, TCMB tarafından belirlenen kurdan yaklaşık 10 kuruş daha düşük olması, ilerleyen haftalarda ekonomideki normalleşmeyle birlikte bankaların da dev makas aralıklarını kapatacağına yönelik beklentiye neden oldu.

MAKAS ARALIĞI 1 LİRAYI AŞMIŞTI

14 ve 28 Mayıs tarihli seçimler öncesinde ekonomi yönetimi tarafından alınan kararlar ile her türlü döviz talebi oluşturacak adım yasaklanırken, piyasaya yönelik kısıtlayıcı adımların ardından dolar kurundaki alım-satım makas aralığı 1 liraları aşmıştı.

Piyasalar yaşanan talep patlamasına karşılık veremezken, TCMB’nin gösterge kuru ile Kapalıçarşı arasında makas tarihin en yüksek seviyelerine ulaşmıştı. Ekonomide yaşanan normalleşme adımları sonrasında Kapalıçarşı piyasalarında da sular durulurken, dolar kuru ilk kez gösterge kurun altına sarkmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x